Wzmacniacz gitarowy i płytki drukowane

Wzmacniacz gitarowy i płytki drukowane

Wzmacniacz gitarowy to urządzenie elektryczne, który odbiera sygnał z gitary, i wybrzmiewa jej dźwięk poprzez głośnik. Gdy się to tak pisze, wydaje się, że sam sprzęt nie może być trudny w działaniu, jednak jak się okazuje zrobienie dobrego wzmacniacza, czy po prostu wzmacniacza o dobrym brzemieniu to proces, gdzie projektowanie elektroniki to jedno, a późniejsze dostrajanie jej to drugie.

Płytki drukowane dają miękki dźwięk

płytki drukowaneNa rynku jest wiele firm oferujących wzmacniacze gitarowe oferujące sprzęt w sklepach nna całym świecie, jednak jest wiele manufaktur, które tworzą na zamówienie. Wzmacniacz gitarowy ma to do siebie, że jest chyba jedynym wzmacniaczem, gdzie pożądane jest przesterowanie sygnału, jaki ma się wydobyć przez obwody drukowane na głośniku kończąc. W pomiarach elektrycznych itp. wysterowanie przebiegu jest niechciane, ponieważ obcina pasmo, jednak w przypadku gitary to właśnie używając tego zjawiska nagrane zostały największe hity. „Brudny” dźwięk jaki używa się w muzyce choćby bluesowej to jest lekki przester, tzw crunch. Obcina on tylko delikatnie pasmo, dając taki przyjemny, miękki dźwięk, za co odpowiedzialne są płytki drukowane. W przypadku muzyki metalowej (jako skrajny przykład) oczekujemy jak najmocniejszego przesteru, więc obcięcie pasma jest bardzo duże, a dźwięk brudny jak górnik czy mechanik po pracy. Jednak o to w tym chodzi.

Dźwięk ma taki być. W przypadku wzmacniaczy HI-FI przesterowanie dźwięku jest już nie wskazane, bo on ma odtwarzać, więc odtwarzać powinno się 1:1 a nie, że będziemy słuchać muzyki Chopina, gdzie dźwięk będzie się wysterowywał. Nie o to tu biega.

Close Menu