szkoła

Wyjazdy młodych za granicę

Obecnie w Polsce zauważalna jest pewna bardzo niepokojąca tendencja. Młodzi ludzie kształcą się tu i od razu wyjeżdżają za granicę. Dodatkowo to przedstawiciele jakich zawodów najczęściej wyjeżdżają może być dla niektórych zaskoczeniem. Polski system edukacji od kilku lat zmienił swój sposób działania, zaczynając promować szkoły zawodowe, które od nie dawna były jeszcze postrzegane jako placówki gorszej jakości.

Rzeszowskie szkoły policealne

szkołaObecnie wręcz zachęca się uczniów do ich wyboru, tłumacząc, że dają one rzeczywisty zawód, konkretne kwalifikacje, które dają bardzo duże szanse na znalezienie zatrudnienia i godziwe zarobki. Rzeczywiście popularność technikum czy szkoły zawodowej ostatnio wzrosła, nie zmieniło to jednak zbytnio faktu, że w Polsce nadal brakuje fachowców takich jak elektryk, hydraulik, ślusarz czy spawacz a nawet kucharz. Otóż nie tylko na polskim rynku pracy jest zapotrzebowanie na przedstawicieli tych zawodów, kraje zachodnie również poszukują tego rodzaju pracowników. Stawki zachodnich krajów, są zdecydowanie wyższe niż te oferowane w Polsce, co sprawia, ze młodzi ludzie ledwie skończą szkołę decydują się na wyjazd i już nie wraca. Zresztą tendencja ta nie tyczy się tylko młodych ludzi, coraz częściej się zdarza, że wyjeżdżają także osoby już starsze, które są nie zadowolone ze swoich zarobków. Zdarza się nawet, że wieloletni nauczyciel przekwalifikuje się na taki zawód jak spawacz i wyjeżdża do Niemiec czy Anglii i ma kilkukrotnie wyższe zarobki. Obecnie zmiana uprawianego zawodu nie stanowi żadnego problemu, w Polsce działają takie punkty jak szkoły policealne rzeszów, szkoły dla dorosłych, dostępne są także kursy zawodowe, po których ukończeniu nabywa się potrzebnych kwalifikacji i uprawnień do wykonywanie konkretnego zawodu.

Co sprawia, że łatwo dostosować się do potrzeb rynku pracy, miało by to duże zalety, gdyby nie fakt, ze większość Polaków wykorzystuje możliwości te tylko w celu dostosowanie się do potrzeb zagranicznych rynków pracy, a większość z nich nie myśli nawet o pozostaniu w kraju. Zostają tu tylko osoby, które z jakichś względów nie mają możliwości wyjazdu lub nawet na poziomie minimalnym nie znają języka i nie są w stanie się go nauczyć, a nie jest to wystarczający odsetek, by zaspokoić zapotrzebowanie na pracowników zawodów fizycznych.