Sposoby leczenia alergii

Wraz z nadejściem wiosny zmagamy się z alergią. Jest wiele metod jej leczenia, ale tak naprawdę większość jest nieskuteczna. Zatem jak sobie z nią poradzić? Otóż jedną ze sprawdzonych metod leczenia alergii jest tzw. odczulanie, ale istnieje też wiele innych metod.

Sprawdzone sposoby leczenia alergii

sposób na leczenie alergiiMetoda odczulania nie jest skomplikowanym procesem, ale powinniśmy być tutaj systematyczni. Zanim jednak zdecydujemy się na odczulanie, to lekarz powinien nas poinformować o możliwych zagrożeniach stosowania tej metody. Polega ona na kontakcie pacjenta z alergenem, najczęściej występujący w formie szczepionki. Odczulanie to sposób na leczenie alergii, które jest bezpieczne i posiada mały odsetek powikłań. Warto wspomnieć, że cały proces jest dość długi, bo potrafi trwać nawet kilka lat. Warunki sprzyjające odczulaniu to czas jesienno-zimowy i to wtedy należy podjąć leczenie. Inaczej jest w przypadku alergenów całorocznych, wtedy okres rozpoczęcia leczenia jest uzależniony od czasu, kiedy występowanie alergenu jest jak najmniejsze. W pierwszej fazie stopniowo jest podawany alergen w odstępie dwóch tygodni. Kolejna faza polega na podawaniu alergenu co kilka tygodni. Oczywiście po podaniu pierwszej dawki alergenu mogą wystąpić niepożądane objawy takie jak rumień, katar czy też zaostrzenie objawów astmy. Powszechnie podczas alergii jednak stosuje się leki przeciwhistaminowe, które zapobiegają swędzeniu i obrzękowi błon śluzowych. Są różne rodzaje alergii i na każdą przypadłość należy stosować inny preparat. 

Istnieje wiele sposób leczenia alergii, ale nie każdy z nich wykazuje się wysoką skutecznością. Leki przynoszą nam tymczasową ulgę, natomiast odczulanie może nam naprawdę pomóc. Jednak nie zapominajmy, że każdy organizm inaczej reaguje na podanie alergenu. Dlatego ostatnie słowo powinien mieć lekarz.