Budowa i przeznaczenie stacji transformatorowych

Budowa i przeznaczenie stacji transformatorowych

Energia elektryczna towarzyszy nam wszędzie, na każdym kroku. W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez elektryczności. Nawet krótka awaria potrafi sparaliżować miasto a nas pozbawić możliwości zjedzenia ciepłego posiłku czy też obejrzenia ulubionego programu w telewizji. Za przesyłanie prądu do naszych domostw i miejsc pracy odpowiadają stacje transformatorowe.

Z czego zbudowane są stacje transformatorowe i jakie wyróżniamy?

Rozdzielnice niskiego napięciaPewnie wielu z was zastanawia się czym są te urządzenia. Są to urządzenia posiadające takie elementy jak rozdzielnice niskiego napięcia oraz rozdzielnice średniego napięcia a także transformator. Jeśli chodzi o napięcie prądu to wszystko zależy od miejsca gdzie się znajdujemy. Inne będzie w Polsce, w Bydgoszczy a inne w Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch (tak jest to nazwa miejscowości w Walii). Bardzo ważną rzeczą są także pulpity sterownicze, których zadaniem jest umożliwienie zmiany parametrów pracy wielu urządzeń w tym też stacji transformatorowych. Stacje transformatorowe mogą być umieszczone na ziemi jak też w powietrzu na specjalnych betonowych słupach. Rozróżniamy kilka rodzajów stacji transformatorowych. Są to stacje słupowe, czyli takie o których wspomniałem wcześniej – umieszczone na słupach, stacje wnętrzowe (czyli znajdujące się w budynkach, ich wielkość i rozmieszczenie poszczególnych elementów zależy od tego do czego są przeznaczone), stacje kontenerowe (bardzo często spotykane, nieodłączny element miast, są to stacje które znajdują się zazwyczaj w murowanych budynkach specjalnie do tego przeznaczonych). Ostatnim typem stacji są stacje mobilne, których położenie możemy zmieniać i są one bardzo często stosowane w górnictwie.

Jak widać stacje transformatorowe są bardzo ważne w dzisiejszym świecie i bez nich przesyłanie prądu do naszych domów nie byłoby możliwe. Z biegiem czasu będzie ich coraz więcej, bo jak wiadomo każda stacja posiada pewną wytrzymałość jeśli chodzi o ilość przesyłanego prądu.

Close Menu